no copi

четверг, 25 ноября 2010 г.

* Блаженный Иоанн Власатый, Ростовский *

*
Иоанн Ростовский
(икона XVIII века)
*
Блаженный 
Иоанн Власатый, Ростовский
(1580 г.)
Иоа́нн Росто́вский
Иоанн Милостивый, «Власатый»;
нем. Johannes von Rostov, der Mildtätige;

*
память совершается (по юлианскому календарю): 3 сентября, 12 ноября и 23 мая (Собор Ростовских святых).
*

*
Житие блаженного Иоанна Власатого, Ростовского чудотворца

http://www.kotlovka.ru/index.php?option=com_content&task=view&id=1136
*
==============
Блаженный Иоанн Власатый
Россия, Ростов Великий. XVIII в. Церковь Толгской иконы Божией Матери
=============
Иоа́нн Росто́вский (Иоанн Милостивый, «Власатый»; нем. Johannes von Rostov, der Mildtätige; ум. 3 сентября 1581, Ростов)
— святой, ростовский блаженный юродивый родом из Германии. Почитается в Православной церкви как чудотворец, память совершается (по юлианскому календарю): 3 сентября, 12 ноября и 23 мая (Собор Ростовских святых).
*
===========
Ὁ Ἅγιος Ἰωάννης ὁ διὰ Χριστὸν Σαλός τοῦ Ρώστωφ_Ioannis_Rostov
=============
Христа ради юродивый Иоанн Власатый, Милостивый, Ростовски,  блаженный.

Память 23 мая в Соборе Ростово-Ярославских святых, 3 сентября в день кончины, 12 ноября


Происхождение и родина его неизвестны. Подвизался в городе Ростове в царствование Иоанна Грозного (1547-1584) в подвиге юродства, терпя нужды и скорби. Он не имел постоянного пристанища и лишь изредка отдыхал в доме своего духовника, священника Всехсвятской церкви, или у одной престарелой вдовицы. Живя в смирении, терпении и непрестанной молитве, он духовно окормлял многих, в том числе и блаженного Иринарха, затворника Ростовского (+ 1616). Блаженный всегда носил с собой и читал Псалтирь.
Скончался в глубокой старости 3 сентября 1580 года. Был погребен, по завещанию, возле церкви святого Власия, за алтарем.
Он имел «власы на главе велики», потому и назывался "власатым". Наименование "милостивый" блаженный Иоанн получил за многие исцеления, совершившиеся при его гробнице, а также в память св. патриарха Александрийского Иоанна Милостивого (VII в.), имя которого он носил.

Тропарь, глас 8
Явился еси во граде яко в пустыни, / в смиренномудрии, чистоте, и в трудех, и подвизех, и в терпении мнозе, / преблаженне отче Иоанне. / Взем бо Крест Христов, последовал еси Ему, / и в молитвах и в псалмопении день и нощь пребывал еси, / о спасении всего мира и рода христианскаго иноязычная речения глаголя./ Ныне же, по преселении твоем к Невечернему Свету, ко гробу Твоему притекающе, / вернии молятся Господеви, Богородице и Предтечи, и приемлют от Господа исцеления молитвами твоими. / Присно за ны молися, блаженне отче Иоанне, спастися душам нашим.

Ин тропарь, глас 4

Явился еси во граде, яко в пустыни, / смиренномудрием и чистотою, / и взем Крест Христов, последовал Ему / в трудех и подвизех, и в терпении мнозе, преблаженне отче Иоанне. / И ныне моли о нас, совершающих память твою / и усердно притекающих к раце мощей твоих, / избавитися от бед, и душам нащим подати велию милость.

Кондак, глас 8

Христовою любовию уязвився, отче Иоанне блаженне, / вышния красоты желая, / земная же презре и нивочтоже вмени, / и на земли ангельское житие препроводи, / в вечный покой достиже, / идеже глас празднующих, с нимиже молися за ны, / и душам нашим прощение, / и телесем исцеление даруй.

Ин кондак, глас 2
Христовою любовию уязвився, отче Иоанне блаженне, / вышния красоты желая, / земная же презре и нивочтоже вмени, / и на земли ангельское житие имея, / преселился еси в вечный покой, / идеже, предстоя Христу Богу, / моли спастися нам и всему христианскому роду, яко да зовем ти: / радуйся, преблаженне отче Иоанне.

http://iconsv.ru/index.php?option=com_joomgallery&func=viewcategory&catid=985&Itemid=3
*
================
Христа ради юродивый Иоанн Власатый, Ростовский с деисусом и житием
Ростов Великий. XVIII век.
Находится за ракой святых мощей блаженного Иоанна в церкви Толгской иконы Божией Матери в Ростове Великом.
==============
Тропарь блаженному Иоанну Власатому, Ростовскому

Тропарь, глас 8:
     Явился еси во граде, яко в пустыни, во смиренномудрии, чистоте и в трудех, и подвизех, и в терпении мнозе, преблаженне отче Иоанне. Взем бо крест Христов, последовал Ему и в молитвах и в псалмопении день и нощь пребывал еси, о спасении всего мира и рода христианскаго иноязычная речения глаголя. Ныне же, по преселении твоем к Невечернему Свету, ко гробу твоему притекающе, вернии молятся Господеви, Богородице и Предтечи, и приемлют от Господа исцеления молитвами твоими. Присно за ны молися, блаженне отче Иоанне, спастися душам нашим.
Ин тропарь, глас 8:
     Явился еси во граде, яко в пустыни, смиренномудрием и чистотою, и взем крест Христов, последовал Ему в трудех и подвизех, и в терпении мнозе, преблаженне отче Иоанне. И ныне моли о нас, совершающих память твою и усердно притекающих к раце мощей твоих, избавитися от бед и душам нашим подати велию милость.
Кондак, глас 8:
     Христовою любовию уязвися, отче Иоанне блаженне, вышния красоты желая, земная же презре и нивочтоже вмени, и на земли ангельское житие препроводи, в вечный покой достиже, идеже глас празднующих, с нимиже молися за ны, и душам нашим прощение и телесем исцеление даруй.
Ин кондак, глас 2:
     Христовою любовию уязвися, отче Иоанне блаженне, вышния красоты желая, земная же вся презре, и нивочтоже вмени, и на земли ангельское житие имея, переселился еси в вечный покой, идеже предстоя Христу Богу моли спастися нам и всему христианскаму роду, яко да зовем ти: радуйся, преблаженне отче Иоанне.
Величание
     Величаем тя, святый блаженне Иоанне Милостиве, и чтим святую память твою, ты бо молиши за нас Христа Бога нашего.
*
=======================
Святой Иоанн Власатый, Ростовский с деисусом и житием. Икона. Ростов Великий. XVIII в. Находится за ракой святых мощей блаженного Иоанна в церкви Толгской иконы Божией Матери в Ростове Великом.

***

Комментариев нет:

Отправить комментарий

БЛАГОДАРЮ ЗА ВНИМАНИЕ!
Заходите еще.